niedziela, 15 stycznia 2017

JABŁKA ŁĄCKIE

jablka


JABŁKA ŁĄCKIE czyli jakie?

Jabłka łąckie czyli wyhodowane w Kotlinie Łąckiej w Małopolsce. Są bardzo wyraziste w smaku; wyjątkowo soczyste, jędrne, rumiane i aromatyczne. Wgryzając się w nie wyczujecie dość wysoką kwasowość, tzw. „górską zieloną nutkę”. Obrane nie brązowieją; jak to mawiają sadownicy –„nie rdzewieją”. 

jablka, obieranie jablek, jablka na szarlotke


Swój wyjątkowo wyrazisty smak, zapach oraz piękne wybarwienie jabłka łąckie zawdzięczają:

* mikroklimatowi Kotliny Łąckiej, który charakteryzuje się dużymi wahaniami temperatury pomiędzy dniem i nocą
* tamtejszej glebie w której jabłonie dobrze się ukorzeniają
* ukształtowaniu terenu - sady rosną tu na stokach o nachyleniu około 15 stopni co sprzyja odprowadzaniu nadmiaru wody, odpowiedniemu nasłonecznieniu i korzystnemu rozkładowi rocznych temperatur. 

jablka


Barwa jabłek łąckich zależy od ich odmiany. Charakterystyczną cechą jest jednak duży rumieniec, który pokrywa większą część owocu. Jest zauważalnie większy niż u jabłek tego samego gatunku pochodzących z innego regionu.
Niektóre z odmian mają nalot woskowy.


Sadownictwo w Kotlinie Łąckiej ma wielowiekową tradycję. Pierwsze przekazy historyczne wspominają już o nim w XII w. Według legend do późniejszego rozwoju sadownictwa na tych terenach przyczynił się pewien proboszcz, który jako pokutę za każdy grzech ciężki nakazywał parafianom sadzić jedną jabłoń. Grzeszników pewnie nie brakowało bo sady jabłoni bujnie rozkwitły.

chronione oznaczenie geograficzne

Nazwa „jabłka łąckie” została wpisana do rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne 5 listopada 2010 r.
Mogą być nią opatrzone wyłącznie jabłka wyprodukowane na obszarze gmin: Łącko, Podegrodzie i Stary Sącz w powiecie nowosądeckim oraz gminy Łukowica w powiecie limanowskim, w województwie małopolskim.


jblka na jabloni

NASZE PRZEPISY KULINARNE Z WYKORZYSTANIEM JABŁEK ŁĄCKICH:

("klikając" w nazwę dania przeniesiecie się automatycznie na stronę z naszym przepisem)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz