poniedziałek, 9 stycznia 2017

KIEŁBASA LISIECKA

chronione oznaczenie geograficzne, malopolskie produkty regionalne, produkty tradycyjne,

KIEŁBASA LISIECKA
To aromatyczna, wieprzowa, wędzona kiełbasa. Produkowana jest z najwyższej jakości, chudego mięsa, głównie z szynki co jest wyraźnie widoczne w jej przekroju (zawartość mięsa klasy I wynosi w tej kiełbasie aż 85%). W przekroju widać duże kawałki wieprzowej szynki, otoczone oczkami farszu. Ma ciemną, lekko lśniącą skórkę. Jej pęta dochodzące do 55 cm długości mają imponującą grubość od 4,5 do 5,5 cm (średnio powyżej 5 cm). Produkuje się ją w dwóch podkrakowskich wsiach: Liszki i Czernichów. Kiełbasa lisiecka ma niepowtarzalny, naturalny smak. Doprawiana jest jedynie solą peklującą, świeżym czosnkiem i mielonym, białym pieprzem. Kiełbasa lisiecka wywodzi się z tradycyjnej, "grubo krojonej" kiełbasy krakowskiej i pod swoją nazwą wyodrębniła się w latach 30-tych XX wieku.  

ZAPAMIĘTACIE! prawdziwa kiełbasa lisiecka musi być z wieprzowiny, nie istnieje coś takiego jak lisiecka drobiowa.

Jak powstaje kiełbasa lisiecka? 
Na smak kiełbasy duży wpływ ma czas, jaki wieprzowina „odleży” przed rozpoczęciem produkcji. Mięso na lisiecką wykrawane jest z szynki pomiędzy 48 a 120 godziną po uboju. Mięso klasy I krojone jest ręcznie w kostkę o boku 3-5 cm, pozostałe partie pozostawione są w całości, tak jak zostały wykrojone. Mięso jest peklowane na sucho przez 2 do 4 dni. Po tym etapie mięso klasy I odkłada się na bok, natomiast to klasy II i III zostaje dwukrotnie rozdrobnione. Następnie wszystkie składniki kiełbasy (w tym przyprawy) miesza się i tak powstałym mięsnym farszem kiełbasianym napełnia się osłonki. Teraz kiełbasa przez parę godzin "odpoczywa" (w tym czasie osadza się dobrze w osłonce). Po tym czasie następuje wędzenie i pieczenie. Odbywa się ono w ciepłym dymie uzyskanym ze spalania drzew liściastych (olchy lub buku) lub drzew owocowych. Aromatyczny dym ostatecznie „doprawia” tę wyjątkową wędlinę. Potem kiełbasa jest studzona w temperaturze nie przekraczającej 12°C.

Od 13 października 2010 r. kiełbasa lisiecka wpisana jest do unijnego rejestru jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Znakiem tym może być opatrzona jedynie kiełbasa wyprodukowana według tradycyjnej, skodyfikowanej receptury w granicach gmin Czernichów i Liszki w powiecie krakowskim województwa małopolskiego.

chronione oznaczenie geograficzne,malopolska

CHRONIONE OZNACZENIE GEOGRAFICZNE (ChOG) :
produkt musi być wytwarzany w regionie, którego nazwę nosi, ale w odróżnieniu do Chronionej Nazwy Pochodzenia, co najmniej jedna (nie wszystkie) z trzech faz produkcji (produkcja, przetwarzanie lub przygotowanie) musi odbywać się na danym obszarze.  
NASZE PRZEPISY KULINARNE Z WYKORZYSTANIEM KIEŁBASY LISIECKIEJ:

("klikając" w nazwę dania przeniesiecie się automatycznie na stronę z naszym przepisem)

ZIEMNIAKI ZAPIEKANE POD SKORUPKĄ Z GRZYBÓW, KIEŁBASY LISIECKIEJ I OSCYPKA

ziemniaki faszerowane pieczone, malopolska

Więcej o tradycyjnych i regionalnych produktach małopolskich możecie przeczytać W TYM NASZYM ARTYKULE

malopolskie produkty tradycyjne,produkty regionalne, malopolska

1 komentarz: