TRYB JASNY/CIEMNY

FILIPA 18 FESTIWAL FINE DINING WEEK

filipa 18, restauracja filipa 18

Fine Dining Week to festiwal sztuki restauracyjnej. I słowo "sztuka" jest tu kluczowe. Kucharz jest tu artystą, estetą dbającym nie tylko o wyborny smak dania, ale również o jego wyjątkową kompozycję na talerzu. Najważniejszy jest wiec doskonały smak potraw. Zaraz po nim jest piękna prezentacja dań  przygotowanych ze starannie dobranych, najwyższej jakości składników (bo bez dobrego produktu nie ma dobrego smaku).  Nierozerwalnie wiąże się z tym kunszt i kulinarna fantazja szefa kuchni oraz jego kreatywność w wykorzystywaniu różnych technik kulinarnych. Fine dining nie istnieje również bez całej towarzyszącej mu otoczki, tego wszystkiego co wpływa na nasze doznania podczas jedzenia. Nasz nastrój i nasze odczucia budowane są już od progu restauracji poprzez wiele współgrających ze sobą elementów zaczynając od wystroju wnętrza, światła, muzyki, komfortu stołu, zainteresowania i opieki jaką otacza nas kelner, starannie dobranej zastawy stołowej doskonale korespondującej z serwowanymi na niej daniami. Aby docenić fine dining potrzebne jest nie tylko wyczucie smaku, ale i umiejętność dostrzeżenia wszystkich jego elementów składowych. To doświadczenie wielozmysłowe, a nie tylko posiłek.  

 
"Festiwal Fine Dining Week jest wydarzeniem propagującym spotkania w restauracji w towarzystwie naszych przyjaciół i rodziny, przy stworzonym specjalnie na tę okazję menu. Festiwal pozwala ocieplić wizerunek polskiej gastronomi i udowodnić, że każdy może pozwolić sobie na wyjście nawet do tych restauracji, które na co dzień wydają się być poza naszym zasięgiem" – mówi Robert Skubisz, szef kuchni restauracji Amber Room."  

Specjalnego festiwalowego menu można spróbować pomiędzy 7 a 18 lutego 2018 roku w  czterech polskich miastach: w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu oraz Poznaniu. 

W gronie starannie wyselekcjonowanych krakowskich restauracji, które biorą udział w tej edycji festiwalu znalazły się: Albertina, Amarone, Biała Róża, Bottiglieria 1881, Filipa 18, Kogel Mogel, Qualita, Szara Gęś i Wierzynek.
Poznaliśmy już pięciodaniowe, popisowe menu, które z okazji trwającego właśnie Festiwalu Fine Dining Week  opracował Marcin Sołtys - Szef Kuchni krakowskiej restauracji Filipa 18.
 

Nasze wrażenia: 
To autentyczna, prawdziwa kuchnia oparta głównie na polskich produktach, na tym co najlepsze, nasze, lokalne. Marcin Sołtys, szef kuchni restauracji Filipa 18, czerpiąc w dużej mierze z tego co ma „w zasięgu ręki” na Starym Kleparzu, wyczarowuje wspaniałe dania. I właśnie to czyni to miejsce wyjątkowym. Daje dowód temu, że aby tworzyć wybitną kuchnię wcale nie potrzeba sprowadzać produktów z drugiego końca świata i tam szukać inspiracji, bo to co jest niezbędne do jej tworzenia mamy na miejscu i tylko trzeba umieć to docenić. Sztuką jest umiejętne wykorzystanie tych produktów. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Potrzeba dużo dojrzałości kulinarnej, dystansu do wciąż pojawiających się nowych trendów aby wyznaczyć sobie taki kierunek i iść taką drogą. 

To co zachwyca nas w kuchni Marcina Sołtysa to subtelność z jaką operuje smakiem i wykorzystanie klasycznych technik. W jego daniach jest zarazem i lekkość i zabawa kontrastami tekstur, barw, temperatur poszczególnych składników. To posiłek, który w pełni angażuje wszystkie nasze zmysły. Przyjemność nie płynie tylko ze smaków i aromatów (nie tylko nasz zmysł smaku i węchu jest zaangażowany). Równie ważny jest zmysł dotyku.  Aksamitna gładkość i chrupiące dodatki w jednym kęsie wzmagają nasze doznania. Różnice w temperaturze poszczególnych składowych dania podbijają wrażenia. Cała ta zabawa teksturą dań bardzo przypada nam do gustu. Nasz zmysł słuchu też bierze w niej udział.
Zwróćcie uwagę również na piękne talerze na których podawane są dania. Ich wybór nie jest tu przypadkowy. Swymi kolorami i fakturą korespondują z serwowanymi na nich potrawami; uwydatniają, podbijają kolory samego dania. Stają się integralną częścią aranżacji posiłku. Potęgują nasze wrażenia wzrokowe niezwykle ważne w odbiorze dania (je się przecież oczami :) )
I jeszcze nasza wielka pochwała skierowana dla obsługi kelnerskiej za przyjazne nastawienie, cierpliwość, dyskrecję, czujność i znajomość serwowanych dań. Dostrzegali nasze potrzeby zanim je artykułowaliśmy.
Na szczególną uwagę zasługuje również podawany do potraw wyborny chleb na zakwasie wypiekany na miejscu w restauracji. Już sam jego zapach cudownie pobudza apetyt.



Na zdjęciu:  Marcin Sołtys, szef kuchni w krakowskiej restauracji Filipa 18

"Przy tworzeniu menu szukam regionalnych składników, część z nich kupuję po sąsiedzku, na Starym Kleparzu, szukam też małych dostawców, którzy oferują najlepszej jakości produkty, często w bardzo małych ilościach. Festiwalowe menu buduję też na kaszy, po którą często sięga tradycyjna kuchnia krakowska, a której obecnie się nie docenia. Odstępstwem od tej drogi jest dodanie do gołąbka foie gras, ale chciałem zaskoczyć tym połączeniem naszych gości – opowiada Marcin Sołtys, szef kuchni w krakowskiej restauracji Filipa 18. - Udział w festiwalu poszerza grono gości naszej restauracji i pozwala na pokazanie im nowoczesnej kuchni polskiej z francuskimi akcentami. Kuchni robionej krok po kroku, od podstaw, bez sięgania do technik, które kuszą by pewien efekt osiągnąć na skróty."
  


filipa 18
Ser bryndza ze starego kleparza | orzechy palone | marmolada z suszonych śliw | sorbet z buraków i granata.

Ser, orzechy buraki - zdawać by się mogło, że tym klasycznym zestawieniem smaków nie można już zadziwić, a jednak Marcin Sołtys bardzo ciekawie dobrał tu zestawienie składników. Wybornie wykorzystał również kontrasty tekstur i temperatur.

Tatar jagnięcy od gugulskiego | mus z czosnku | mascarpone z piklami | kawior z pstrąga.



Tatar podany z kawiorem to dla nas zestawienie idealne. 
Jesteśmy wielbicielami tatara, a co za tym idzie mamy wobec tego dania zawsze wysokie oczekiwania. Tu wszystkie zostały spełnione choć zasadniczo wolimy tatar podawany z żółtkiem (co daje mocniej zaakcentowany smak samego mięsa). Wielki plus za postawienie na lokalne, jagnięce mięso.




Gołąbek ze śliwki i pęczaku | foie gras | sos demi glace z kaczki.

Gdy myślimy o gołąbkach mamy skojarzenie z domowa, babcina kuchnią. Gołąbki Marcina Sołtysa wynoszą to danie na najwyższy kulinarny poziom.

 
Baba z ziemniaków i kaszy gryczanej | sos z żuru wiejskiego.

To co charakteryzuje fine dining to element zaskoczenia. Czytane menu zawsze  kreuje w nas pewne wyobrażenie o daniu które za chwilę pojawi się przed nami na stole. Spodziewamy się określonego  natężenia smaków. W tym daniu Marcin Sołtys zaskoczył nas sosem.



Sandacz gotowany w mleku | mus z selera i skorzonery | chrupiące ziarna karmelizowanego słonecznika | sos z cydru.

Na talerzu pełna smaku ryba o delikatnej i zarazem jędrnej strukturze oraz pięknej, jasnej barwie mięsa.  Chrupiące ziarna karmelizowanego słonecznika wprost genialnie urozmaicają delikatne, muślinowe pure.  Na pure warto zwróć uwagę jeszcze z innego powodu.  Marcin Sołtys wykorzystał w nim skorzonerę, warzywo o którym trochę zapomniano, a które warto przywrócić na nasze stoły. Nuta cydru w sosie jest tu tą smakową wisienka na torcie, która czyni to danie doskonałym.

Pęczotto z grzybami | ser stary giewont.

Zwróćcie uwagę na dobór składników tego dania. Wszystkie są nasze, rodzime. To sprawia, że doskonale współgrają ze sobą.  Wybór sera - absolutny sztos.


Policzki wieprzowe | konfitura z czerwonej cebuli i macerowanych śliw | chips z chleba.

Dodatki cudownie podkręcają naturalną słodycz wieprzowiny. Chips ciekawie urozmaica fakturę dania.


Śliwkowy nugat | kompresowane jabłko w czerwonym winie | biszkopt z ciemnego piwa | beza jałowcowa.

Cudowny deser. Z lekkością i bez nadmiaru słodyczy kończy festiwalową kolację zachwycając różnorodnością tekstur i perfekcyjną kompozycją smaków.


Restauracja Filipa 18 mieści się w butikowym hotelu Indygo. To doskonałe miejsce zarówno na kolację we dwoje, jak i na spotkanie z przyjaciółmi czy biznesowy lunch.

***

Od 7 do 18 lutego 2018 w najlepszych restauracjach w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu czekają na was wyjątkowe, wielozmysłowe doznania. Nie zwlekajcie! Doświadczacie na własnych zmysłach najwyższej sztuki restauracyjnej podczas Festiwalu Fine Dining Week! Rezerwujcie stoliki na stronie www.FineDiningWeek.pl


Każda z restauracji biorąca udział w FINE DINING WEEK przygotowuje specjalne, popisowe, pięciodaniowe menu festiwalowe w niezwykle przystępnej cenie 119 zł od osoby. Jedzenie w fine diningowych restauracjach to wielozmysłowe doświadczenie kulinarne. Spełnia najwyższe standardy zaczynając od najlepszej jakości, najświeższych składników pochodzących od zaufanych dostawców, aż po prezentację i spektakularne podanie dania pod którym podpisuje się Szef Kuchni. Festiwal jest więc doskonałą okazją by poznać restauracje, których do tej pory nie odwiedzaliście. 


Restauracje biorące udział w Festiwalu są starannie selekcjonowane w oparciu o wysoką jakość kuchni i produktów, poziom autorskiego menu, poziom obsługi kelnerskiej i nie należą do żadnej sieci restauracyjnej.


Komentarze

  1. Ja jeszcze nigdy nie spotkałem się z tak pięknie podanymi potrawami! To naprawdę sztuka

    OdpowiedzUsuń
  2. Wygląda to super apetycznie!

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnie to wygląda, porcję co prawda malutkie ale o to w tym wszystkim chodzi ;) Jedzenie robi się sztuką ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Patrycjo, to prawda, że porcje są małe, ale kolacja degustacyjna składa się z pięciu dań, a pięć dań (nawet jeśli niewielkich)daje już w sumie poczucie sytości.

      Usuń
  4. Potrawy wyglądają oszałamiająco!

    OdpowiedzUsuń
  5. Prawdziwe arcydzieła na talerzu

    OdpowiedzUsuń
  6. Też chciałbym żeby mi ktoś tak podawał dania

    OdpowiedzUsuń
  7. Wygląda wybornie, pewnie było smaczne

    OdpowiedzUsuń
  8. Wszystko wygląda tak apetycznie, nic tylko jeść !

    OdpowiedzUsuń
  9. Zrobiłem się głodny, a jestem po obiedzie ;)

    OdpowiedzUsuń
  10. Staram się tak czasem rozpieszczać synów elegancko podaną kolacją

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Musisz ich też zapraszać do kuchni by nauczyli się gotować i Ciebie czasem też rozpieszczali kolacją przygotowana specjalnie dla mamy

      Usuń
  11. Moja żona po przeczytaniu tego blogu przygotowała mi piękną kolację

    OdpowiedzUsuń
  12. Wszystko wygląda bardzo apetycznie, aż mam ochotę sam coś przygotować w takim wydaniu

    OdpowiedzUsuń
  13. Gdyby moje posiłki tak wyglądały, to nie wiem czy bym je zjadł, bo aż szkoda

    OdpowiedzUsuń
  14. Toż to sztuka nie gotowanie!

    OdpowiedzUsuń
  15. Cudownie podane, muszę coś z tego przemycić do swojej kuchni

    OdpowiedzUsuń
  16. Super lokal ! Cieszę się, że tam wstąpiłam, bo na prawdę warto. ;) Menu degustacyjne, a desery ! FANTASTYCZNIE. ;) Lokalizacja też sprzyjająca.

    OdpowiedzUsuń
  17. Super miejsce, istna sztuka a nie tylko samo gotowanie ;). Szkoda jeśc, tak pięknie wyglądają xD. Chętnie przyjdę tam znów

    OdpowiedzUsuń
  18. Miejscówka elegancka! Wszystko czystko, ekskluzywnie. Jedzonko też niczego sobie. W takim lokalu chce się obchodzić 18 co miesiąc :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI