poniedziałek, 13 lipca 2015

OGÓRKI MAŁOSOLNE




OGÓRKI MAŁOSOLNE
Lato bez nich to lato stracone. Wielki słój na kuchennym blacie stoi u nas niemal całe lato. Unosi się z niego fantastyczny aromat kopru i czosnku; rozchodzi się po wszystkich zakamarkach kuchni kusząc każdego kto zajrzy w jej progi; jest obietnicą chrupkości i soczystej kwasowości za którą przepadamy.  
W ich smaku jest coś niebanalnego i wyrafinowanego, a jednocześnie są kwintesencją prostej i naturalnej, zdrowej kuchni.
Uwielbiamy małosolne. Lubimy je znacznie bardziej niż zwykłe ogórki kiszone, które cały rok zamknięte w słojach czekają w naszej spiżarni na otwarcie. 








składniki :

* 2,5 kg małych ogórków gruntowych ( kupując wybieram te o szorstkiej, drapiącej skórce, która świadczy o ich świeżości)

* 4 całe gałązki kopru wraz z kwiatostanem

* 4 duże ząbki czosnku

* 3 litry wody

* 3 łyżki soli

* (można dodać również kawałek korzenia chrzanu lub liście z winogron)


wykonanie :



Samo przygotowanie ogórków małosolnych zajmie wam zaledwie chwilę.

Ogórki myjemy. Większym i grubszym z czterech stron lekko nacinamy skórkę wzdłuż ich długości ( jakbyśmy chcieli podzielić je na ćwiartki) – dzięki temu równie szybko ukisną jak te mniejsze.
Wodę zagotowujemy i dodajemy do niej sól. Mieszamy do jej rozpuszczenia.
 


Na dnie słoja wkładamy koper i 2 ząbki czosnku; wkładamy ciasno ogórki ( to nie puzzle trójwymiarowe - nie przywiązujemy szczególnej wagi do sposobu ich ułożenia). Pomiędzy ogórki dorzucamy kolejne dwa ząbki czosnku.  Całość zalewany gorącą, osoloną wodą; ma przykrywać ogórki. Na wierzchu kładziemy mały talerzyk i obciążamy go kubeczkiem z wodą. Ma to na celu sprawić, że żaden z ogórków nie wypłynie ponad powierzchnię wody co zapobiegnie ich psuciu się podczas procesu kiśnięcia. Zależnie od temperatury otoczenia ogórki są gotowe do jedzenia już po upływie 2 do 4 dni. W wyjątkowo gorącym okresie mniejsze ogórki małosolne można już chrupać po 36 godzinach od ich nastawienia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz