TRYB JASNY/CIEMNY

ZAKWAS Z BURAKÓW

ZAKWAS Z BURAKÓW

Święta tuż tuż. To już najwyższa pora by zrobić zakwas z buraków. Jeśli słój z burakami postawicie w ciepłym miejscu to zakwas będzie gotowy po 5 - 7 dniach. 

Jest on genialnym dodatkiem do świątecznego czerwonego barszczu. Warto go również pić bo jest bardzo zdrowy i smaczny. Doskonale wzmacnia odporność, oczyszcza krew, jest naturalnym probiotykiem (polecamy jego picie po terapii antybiotykowej), zawiera mnóstwo antyoksydantów (jest zalecany w profilaktyce antynowotworowej), pomaga z leczeniu niedokrwistości (zalecany jest przy anemii i osłabieniu), świetnie odkwasza organizm.


 

ZAKWAS Z BURAKÓW składniki


* 2 kg buraków (najlepiej z ekologicznej uprawy)
* około 2 litry wody (tyle by przykryło buraki w słoju)
* 1 - 1,5 łyżki soli
* 6 dużych ząbków czosnku (można dodać nawet całą główkę czosnku) 
* 4 liście laurowe
* 4 ziarna ziela angielskiego
* 1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu
* STARTER (opcjonalnie): do zakwasu można dodać jako starter 2 łyżki płynu spod domowych, kiszonych ogórków lub 2 łyżki poprzedniego zakwasu z buraków

dodatkowo: 
duży słój lub kamionkowe naczynie


ZAKWAS Z BURAKÓW wykonanie


Zagotowujemy wodę, dodajemy do niej sól, mieszamy, studzimy.

Słój dokładnie myjemy i wyparzamy wrzątkiem. Nie chcemy wyhodować w nim niepożądanych form życia :)

Ząbki czosnku obieramy z łupinek i kroimy w plastry. 


Buraki myjemy, obieramy, kroimy w plastry i przekładamy do wyparzonego słoja lub kamionkowego naczynia. Pomiędzy plastry buraków sypiemy pieprz, plastry czosnku, ziele angielskie i listki laurowe. Całość zalewamy przestudzoną, osoloną wodą tak by przykryła ona całkowicie buraki. Teraz jako starter możemy dolać 2 łyżki przygotowywanego poprzednio zakwasu z buraków lub 2 łyżki wody spod domowych ogórków kiszonych. Przyśpiesza to proces fermentacji, ale nie jest to dodatek konieczny. Jeśli plastry buraków wypływają na powierzchnię wody to koniecznie należy je obciążyć kładąc na nich np. mały talerzyk i kubek z wodą. 

Słój z zakwasem zakręcamy (jeśli jest to słój z zakrętką) lub przykrywam talerzykiem albo kawałkiem papierowego ręcznika kuchennego (mocujemy go gumką recepturką na szyjce słoika) i odstawiamy słój w ciepłe miejsce na 5 - 7 dni. Odstawiając słój w ciemne miejsce zapobiegamy utracie witamin. Z braku ciemnego miejsca słój można również owinąć np. bawełnianą ściereczką (w wypadku kiszenia buraków w kamionkowym naczyniu nie ma tego problemu). Im jest cieplej, tym proces fermentacji szybciej się odbywa.

Gotowy zakwas przecedzamy do wyparzonych butelek lub słoików, zakręcamy i przechowujemy w lodówce lub innym chłodnym miejscu. 
Doskonale wzmocni smak świątecznego czerwonego barszczu.



 

Komentarze

  1. mnie trochę przeraża robienie własnego zakwasu, wiec póki co barszczem posiłkuje się gotowym ze sklepu, a wszystko inne robię sama.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI