TRYB JASNY/CIEMNY

BIAŁA KIEŁBASA




Zbliżają się Święta Wielkanocne. Czas by zrobić  prawdziwą, pyszną, aromatyczną, domową białą kiełbasę. Samodzielne jej przygotowanie  wcale nie jest trudne. Mamy nadzieję, że was o tym przekonamy. 
Przedstawiamy wam przepis naszego Dziadka Tadka, który od przeszło 50 lat przygotowuje przepyszną kiełbasę opierając się na doświadczeniach swojego ojca i dziadka. Zaręczamy wam, że lepszej białej kiełbasy nie jedliśmy.


 




BIAŁA KIEŁBASA DOMOWA

składniki:

* 1 kg łopatki wieprzowej
* 1 kg karkówki wieprzowej
* 1 kg mięsa z udźca z indyka bez kości i skóry
* 0,4 kg podgardla lub surowego boczku
* 2 łyżki soli
* 5 - 6 ząbków czosnku
* 2 łyżki zmielonego czarnego pieprzu (warto dodać część białego pieprzu)
* 2,5 łyżki majeranku

* jelita wieprzowe (na 1 kg mięsa potrzeba około 1 m cienkich jelit wieprzowych).


przyprawy do parzenia kiełbasy:

* sól (licząc 1 łyżkę na 1 litr wody)
* liście laurowe
* ziarna ziela angielskiego


PRZYGOTOWANIE JELIT WIEPRZOWYCH
Kupione w sklepie jelita wieprzowe przechowywane są w soli. Przed ich użyciem należy je bardzo dokładnie z konserwującej je soli wypłukać. W tym celu jelita najpierw moczymy w ciepłej wodzie (około 30 stopni C) przez około pół godziny, a później dokładnie płuczemy z zewnątrz i w środku pod małym strumieniem ciepłej wody (końce jelit rozchylamy i wlewamy do nich strumień wody).


Mięso najlepiej jest mielić w poprzek włókien.  Kroimy je więc na długie, cienkie kawałki wzdłuż włókien i mielimy. Chude kawałki mięsa mielimy na sitku grubym maszynki (tak by struktura mięsa była potem wyczuwalna w kiełbasie), a tłuste kawałki mielimy na drobnym.





PRZYPRAWIANIE:

Do zmielonego mięsa dodajemy mielony pieprz, sól, majeranek i zmiażdżone w wyciskarce ząbki czosnku. 



WYRABIANIE MIĘSA NA KIEŁBASĘ:
Mięso wyrabiamy przez około 20 minut, do chwili aż zacznie odchodzić od dłoni. To zajęcie żmudne, męczące ale niezbędne do przygotowania pysznej kiełbasy.


NABIJANIE JELIT KIEŁBASIANYM FARSZEM

Najłatwiej nabijać jelita masą mięsną wykorzystując do tego elektryczną maszynkę, która ma funkcję regulowania tempa obrotów. Urządzenie ustawiamy na najniższych obrotach, zakładamy specjalną końcówkę do nabijania kiełbasy i dzięki temu mamy kontrolę nad procesem nabijania jelit.
Jeśli wasza maszynka elektryczna nie ma regulacji obrotów, a wy nie macie dużej wprawy, to do nabijania jelit  masą mięsną lepiej wykorzystajcie ręczna maszynkę do mielenia. Da wam to znacznie większą kontrolę nad tym procesem niż w przypadku użycia maszynki elektrycznej. 
Końcówkę do nabijania kiełbasy lekko natłuszczamy (łatwiej będzie nam wtedy nasunąć na nią jelita).
Wypłukane, wilgotne jelita  nasuwamy na końcówkę do nabijania kiełbasy. Pozostawiamy 3 cm koniec i włączamy maszynę do mielenia mięsa. Masa mięsna przechodząc przez maszynkę wypycha z niej powietrze. Zatrzymujemy na chwilę maszynę gdy masa mięsna dojdzie do ujścia końcówki do nabijania kiełbasy. Robimy supeł na końcu jelita i ponownie włączamy maszynkę. 
Masę mięsną nakładamy do maszynki porcja po porcji  i nabijamy nią jelita. Jeśli wykorzystujecie maszynkę ręczną to tu przydają się dwie pary rąk - jedna osoba nakłada mięso i kręci ręczną maszynką do mielenia, a druga kontroluje nabijanie mięsa do jelit i pilnuje aby w jelitach nie powstawały wolne przestrzenie z powietrzem. Jelita muszę być dość mocno nabite, ale mięso nie może je wypełniać w maksymalnym stopniu. Co kilkanaście centymetrów formujemy kiełbaskę obracając ją kilkakrotnie wokół własnej osi. Na końcu każdego wypełnionego jelita robimy węzeł. Można też nadziać całe jelito i dopiero potem formować z niego kiełbaski.

Pozostałe, niewykorzystane jelita zasypujemy grubą warstwą soli i przechowujemy je w lodówce. (Po 2 - 3 dniach odlewamy płyn, który z nich się wytrącił i dosypujemy jeszcze porcję soli). Pozostawiamy je w tej formie w lodówce do czasu kolejnego wyrobu kiełbasy. 




PARZENIE BIAŁEJ KIEŁBASY 


Do dużego garnka wlewamy wodę, dodajemy sól (licząc 1 łyżkę na 1 litr wody), kilka listków laurowych i ziaren ziela angielskiego. Całość zagotowujemy. Zmniejszamy płomień pod garnkiem. Wrzucamy partiami gotowe pęta kiełbasy. Musicie pilnować aby woda nie gotowała się, ale utrzymywać ją na granicy wrzenia. Jak to mówi nasz dziadek Tadek - woda ma jedynie "mrugać". Woda powinna mieć temperaturę około 75 st. C. 
Kiełbasę parzymy 30 minut.

Gotową, ostudzoną kiełbasę możecie zamrozić.




Warto w domu, samemu przygotować białą kiełbasę. Jest wyjątkowo pyszna, nieporównywalnie lepsza od kiełbasy sklepowej. To my decydujemy o sposobie jej doprawienia. Teraz wystarczy przygotować domowy barszcz biały.

Zobaczcie również inne nasze przepisy:

ZAKWAS NA BARSZCZ WIELKANOCNY

   WĘDZONA KIEŁBASA DOMOWA

 ZBIÓR WIELKANOCNYCH PRZEPISÓW KULINARNYCH

 

Komentarze

  1. Oohoho... takie smakowitości to sama bym zjadła mimo że za białą kiełbasą nie przepadam. Te domowe zawsze smakują o wiele więcej.

    OdpowiedzUsuń
  2. No musze przyznać, że wygląda to naprawdę apetycznie. Uważam, że nie jedna osoba by to zjadła.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajny przepis na białą kiełbase. Myśle, że coś takiego warto zrobić.

    OdpowiedzUsuń
  4. Super jutro idę na zakupy i zrobię taką kiełbaskę. Smacznie wygląda.

    OdpowiedzUsuń
  5. zrobiłem dzisiaj kiełbasę według przepisu dziadka,super wyszła,wszystko zrobiłem według przepisu,jest ostra dobrze doprawiona-super dziękuje za przepis

    OdpowiedzUsuń
  6. Dziękujemy za wszystkie rady. To jest pyszne.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

SEZONOWA KUCHNIA

STYCZEŃ

LUTY

MARZEC

KWIECIEŃ

MAJ

CZERWIEC

LIPIEC

SIERPIEŃ

WRZESIEŃ

PAŹDZIERNIK

LISTOPAD

GRUDZIEŃ

KOLORY W KUCHNI

WIELOBARWNIE

BIAŁY

CZERWONY

FIOLETOWY

POMARAŃCZOWY

ZIELONY

ŻÓŁTY

POLECANE ARTYKUŁY

Polecane posty

instagram @zycie_od_kuchni

Copyright © ŻYCIE OD KUCHNI